Prezidentden muzdlu iddialarına sert reaksiya

Prezidentden muzdlu iddialarına sert reaksiya

“Men bu ittihamlara, bu esassız ittihamlara defelerle cavab vermişem. Semimi desem, teessüflenirem ki, biteref olmalı, onlara ATeT terefinden verilmiş mandata esasen hereket etmeli olan ölkelerin yüksek seviyyeli resmileri tesdiqini tapmamış bu esassız dırnaqarası “informasiya”dan ve şayielerden istifade edirler. Bu, birincisi. İkincisi, bizde heç bir muzdlu yokdur. Men bu barede defelerle demişem. Bizim onlara ehtiyacımız yokdur”.

Bunu Azerbaycan Respublikasının Prezidenti İlham eliyev İspaniyanın EFE informasiya agentliyine müsahibesinde “Rusiya, Sergey Lavrov dünen dedi ki, Dağlıq Qarabağda teqriben iki min muzdlu döyüşür. Bununla bağlı ne deyerdiniz?” sualına cavabı zamanı bildirib.

Prezident qeyd edib ki, bizim 100 min döyüşçüden ibaret ordumuz var, biz tam seferberlik elan etsek, bundan bir neçe defe çok toplaya bilerik:

“Lakin biz Ermenistandan ferqli olaraq bunu etmirik. Bizim terefimizde her hansı bir ecnebi döyüşçünün vuruşması ile bağlı heç bir sübut yokdur. Bu bir aydan çok müddet erzinde bize heç bir sübut, heç bir sened, heç bir delil teqdim edilmemişdir.

Yalnız beyanatlar. Bes, onda ne üçün onlar Ermenistan terefinde baş verenleri, Ermenistan terefinden neçe muzdlunun döyüşdüyünü görmürler? Ne üçün bizi ittiham etmeye çalışan ne Rusiya, ne de Fransa bunun haqqında heç ne demeyib? Bizde artıq ecnebi pasportları olan zerersizleşdirilmiş insanların siyahısı var.

Amerikalı, fransalı, kanadalı, livanlı, iraqlı, postsovet mekanı ölkelerinden, onlarla Gürcüstandandır. Beli, onlar o ölkelerde yaşayan ermenilerdir, lakin bu, heç bir ferq etmir. eger onlar başqa ölkelerin vetendaşlarıdırsa, onların orada olması qanunsuz hesab edilir. Bu vaktadek bu mesele barede heç ne deyilmemişdir, amma bizim sübutlarımız var. Bizim elimizde pasportlar var.

Bizim sübutumuz var, video var. Bunun haqqında heç ne deyilmeyib. Bu, bizim terefimizden qebul edile bilmeyen selektiv bir yanaşmadır, bu, vasiteçilerin mandatına uyğun deyil”.

“Men defelerle demişem, vasiteçiler biteref olmalıdırlar. eger onlar teref tuturlarsa, bu, onların işidir, lakin onda vasiteçilikden çıkmalıdırlar. Her bir ölkenin istenilen ölkeye yakşı ve ya pis münasibeti ola biler.

Biz müeyyen sebebler üzünden bezi ölkeler terefinden ermenilere qarşı Xüsusi hisslerin olduğunu başa düşürük. Bunu öz ölkelerinin adından deyirlerse, biz buna etiraz etmirik. Lakin eger siz vasiteçisinizse, kahiş edirem, biteref olun ve ittihamlardan uzaq durun.

eger biz bizi muzdlularla bağlı ittiham edenleri dünyanın müktelif yerlerinde ne etdikleri haqqında ittiham etmeye başlasaq, bu, çok uzun bir mesele olacaq. Biz bunu etmirik. Buna göre biz terefdaşlarımızdan eynisini gözleyirik”, - deye İ.eliyev qeyd edib.

Bu yazı 05 KASıM 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız