Feryad filminin kamera arkasi

Feryad filminin kamera arkasi

feryad filmi

proje kaldığı yerden devam ediyor. Bu hafta çekilen "Karabağ" savaşının en mükemmel filmi "Faryad" ın görüntü yönetmeni, Azerbaycan sinema tarihine damgasını vuran ünlü sanatçı Kanan Mammadov. Muhatabımla birlikte Jeyhun Mirzayev'in son sanat eserinin perde arkası anlarından bahsediyoruz. Mammadov şu anda Cabbarlı Film Stüdyosu'nun baş kameramanlığını yapıyor.
"Scream" filminin hazırlık süreci 1992'nin sonlarına kadar uzanıyor ve çekimler Ocak 1993'te başladı. Film, "Üvey Anne" filminden İsmayil ile "Çığlık" filminden İsmayil'i birleştiriyor.
Filmin senaryosunu Vagif Mustafayev, yönetmen Jeyhun Mirzayev, kameraman Kanan Mammadov, sanatçı Rafiz İsmayilov, besteci Javanshir Guliyev yazdı. Rollerde Jeyhun Mirzayev, Malik Dadashov, Haji Ismayilov, Liana Gudadze, Fikrat Mammadov, Najiba Behbudova ve diğerleri yer aldı.

Jeyhun Mirzayev'in Karabağ acısı…
Kanan Mammadov: “Bugüne kadar Karabağ savaşı ile ilgili pek çok film yapıldı. Ama bence "Scream" filminden daha iyisi yok. Aradan 21 yıl geçmesine rağmen "Çığlık" filmi hala ilgiyle izleniyor. İnsan kaderiyle ilgili olduğu için konu kişiliğe dayanıyor. Kalbine Karabağ'ın acısını kazımış Jeyhun Mirzayev var. Bu yüzden film benim için çok değerli. Her ne kadar filmi izlediğimde, profesyonel bir kameraman olarak bugün farklı görüyorum çünkü o zamanlar modern teknoloji yoktu. Tam o sırada, tüm zorluklara rağmen filmin yapılması gerekiyordu. Ne yazık ki J. Mirzayev filmi izleyemedi. "

 

Bu sefer J.Mirzayev'e hayır diyemedim
Kanan Mammadov: “J. Mirzayev ve ben aynı kuşağın temsilcileriydik ve çok yakın arkadaş olduğumuz için hatırası hala kalbime kazınmış durumda. Hep birlikte bir film yapmak istemişti ama olmadı. "Tahmina" filminin çekimleri henüz bitmişti. Jeyhun bunu biliyordu ve henüz yeni bir filme başlamadığımı biliyordu. Beni Cabbarlı film stüdyosunun koridorunda yakaladı ve “Karabağ'la ilgili bir senaryo var, birlikte çekim yapmak istiyorum. Bana hayır deme, çünkü şu anda bir filmi olmadığını biliyorum. " Senaryoyu okudum ve ilgilendim. Çünkü filmin senaryosu gerçek hayattaki bir memur hakkındaydı. Savaş sırasında Ermeniler tarafından gerçekten ele geçirildi. Ayrıca birkaç Ermeni esir ile değiştirildi. Bu senaryo Vagif Mustafayev tarafından yazılmıştır. Senaryoyu tanıdıktan sonra tanıştık ve filmin nasıl çekileceğine dair uzun bir tartışma yaptık. Bu, filmin başlangıcıydı. "

Mirzayev'i role uygun görmedim
Kanan Mammadov: “Ardından deneme çekimleri başladı. Fakhraddin Manafov bile testlere katıldı. Çok hoştu. Ama bir gün J. Mirzayev, V. Mustafayev ve ben tanıştık. Ardından test atışlarında J. Mirzayev'i vurmamız önerildi. Çok şaşırdım çünkü Jeyhun o role uygun değildi. Yani boy, kilo alımı vb. oldu. Mirzayev, filmde kendisinin de yer almak istediğini söyledi. Ama fikrimi söylemedim. Çekimler başladı, sonuç çok güzeldi. Tüm iç acısı ve düşünceleri doğruydu. Film yapılmadan önce imaj sistemini kurdum. Filmin kronik bir tarzda yapılması gerektiğine karar verdim. Film renkli bir film ama seyirci onu siyah beyaz olarak algılıyor. Bunun sebebi renkli objeleri, kıyafetleri ve unsurları tüm çerçevelerden çıkarmış olmamdır. Ama gerçek renkleri kullanarak günlük stilini korudum. "

Ceyhun hakkında yanıldığımı fark ettim
Pek çok belgeselin yazarı olan K. Mammadov zaman zaman bölgelerimizi ziyaret ediyor. Bunlardan biri Ağdam'ın Abdal-Gulabli köyü idi. Olaylardan önce kameraman orada çekim yapar. J. Mirzayev'in büyüdüğü yer burasıydı. Abdal-Gulabli Ermeniler tarafından işgal edildiğinde J. Mirzayev çok sarsıldı. Çekimler sırasında olayları içten içe tekrarladı ve bu nedenle rol başarılı oldu. K. Mammadov, çekimler sırasında ilk önce Jeyhun'u role sığdırmadığımı fark ettiğimi söylüyor.
Trajik olaylarla ilgili bir film için yer seçimi önemliydi. Mesele şu ki, savaş her mevsim yaşandı. Ancak kameraman, filmi doğanın yazın uyanık olduğu bir zamanda çekmeyi doğru bulmadığı için, sertliğine zarar vereceği için soğuk günlerde çekim yapmaya başlarlar. Kara ve hava koşulları, çekim yapmayı daha da zorlaştırıyor.
Filmdeki bodrum sahnesi
Kardiyoloji hastanesine götürüldü
Kanan Mammadov: “Filmin çekimi yaklaşık 8 ay sürdü. J. Mirzayev, R. Ismayilov ve ben yeri aradık. Filmi Goranboy'da Murovdag'ın eteklerinde çekmeye karar verdik. Böylece 1993 Ocak ayının ortalarında çekimler başladı. O kış gerçekten zordu. Naftalan'a 20 kişilik bir film ekibi gönderildi. Yatılı evde bize yer verildi. Tüm çekimler Çingene Murovdag'ın eteklerinde

Bu yazı 20 AğUSTOS 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Duyurular

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız