Seni aktariram hoskedem hidayetkizi ile

Seni aktariram hoskedem hidayetkizi ile

Telif Hakkı Kurumu, "Seni arıyorum" programının kime ait olduğunu açıkladı

Telif Hakkı Ajansı kısa süre önce medyadaki "Seni arıyorum" adlı TV programının münhasır telif hakkına kimin sahip olduğu konusuna açıklık getirdi.

Ajans Trende, 2013 yılında, Bağımsız Televizyon ve Radyo Şirketi "Özgür Azerbaycan" (bundan böyle ATV) ve Bakhshaliyeva Khoshgadam Hidayetiz'in (Khoshgadam Hidayetgizi) ortak yapımı olan "Seni arıyorum" adlı TV programının devlet tescili ile bağlantılı olarak Trend'e verdiği demeçte. 9 Eylül'de ATV Başkanı Vugar Garadağlı, Telif Hakları Ajansı'na bir mektup gönderdi.

Ajans, konunun hukuki yönüyle ilgili olarak, ilgili haklara konu olan "Seni arıyorum" (P, bir televizyon programı olarak) TV programının münhasır hakları ATV ve Khoshgadam Hidayetgizi'ye ait olan ortak bir çalışma olarak Ajans'a tescil edildiğini söyledi. 11 Ekim 2013 tarihinde taraflara Tescil Sertifikaları verilmiştir.

Telif hakkı yasasına göre, ortak çalışmaları (nesneyi) bir bütün olarak kullanma hakkı, onu birlikte yaratan yazarlara aittir. "Seni arıyorum" programı bölünmez ortak bir konudur ve bu nedenle, hak sahipleri arasında bir anlaşmazlık olması durumunda, yasaya göre, sözleşmede aksi belirtilmedikçe taraflardan hiçbiri programın diğerine karşı kullanılmasını yasaklama hakkına sahip değildir. .

ATV ile Khoshgadam Hidayetçi arasında yapılan anlaşmaya göre program 1 Ekim 2015 tarihine kadar sadece ATV kanalında haftada bir (Pazar) yayınlanabilecek ve tarafların karşılıklı rızası olmaksızın diğer TV kanallarında yayınlanamayacak. Programın formatının değiştirilmesi, başka bir formatta kullanılması, yeniden iletim de tarafların karşılıklı rızası ile yapılabilir.

Anlaşmaya göre, senarist ve sunucu Khoshgadam Hidayetçi'nin maaşı kendisiyle ATV arasındaki bir iş sözleşmesi kapsamında ödendi ve senarist ve sunucuya programın ATV'de hazırlanması ve yayınlanması için herhangi bir ödeme yapılmadı.

Bu nedenle, programın ayrılmaz, bölünmez bir ortak nesne olarak kullanılması (dağıtılması), telif hakkı açısından iki (2) yasal rejimle ilişkilidir:
a) 1 Ekim 2015 tarihine kadar, telif ücreti dahil ek ödeme almayan ve ATV ile iş sözleşmesi bulunan Khoshgadam Hidayetizi programı sadece ATV'de kullanılmaktadır. Bu durumda program durdurulabilir, değiştirilebilir, yayınlanabilir vb. hakkın sahibi ATV'nin idari kararına bağlı olduğundan;
b) Yazarın sözleşmesi 1 Ekim 2015 tarihinden sonra hak sahipleri tarafından uzatılmazsa veya Khoshgadam Hidayetgizi'nin ATV ile olan iş sözleşmesi herhangi bir zamanda feshedilirse, herhangi bir tarafın karşı tarafın programı kullanmasını ancak haklı sebepler varsa yasaklaması mümkündür. . Ancak, yasaklayan taraf bunu kullanmayı kabul ederse, diğer taraf programı yeniden kullanabilir.

Bu yazı 20 AğUSTOS 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Duyurular

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız