Azerbaycan tv ve radio hakkinda

Azerbaycan tv ve radio hakkinda

Azerbaycan TV ve Radio Hakkında

1956'da TV kulesinin inşaatı henüz tamamlanmadı. Bu nedenle, Bakü stüdyosunun iletimi, geleneksel bir 44 metrelik petrol platformunun borusuna kuruldu.
1957'de 180 metre yüksekliğindeki kule faaliyete geçti. O zamanlar kuleden iletilen programları sadece başkent içinde ve çevresinde izlemek mümkündü.
1960 yılında Bakü-Ağstafa radyo yayın hattının hizmete girmesiyle Goychay-Gence-Ağstafa istasyonlarında televizyon yeniden iletim istasyonları faaliyete geçti. Sonuç olarak, Azerbaycan'ın çoğu bölgesel merkez ve yerleşim yerinde televizyon izlemek mümkün hale geldi.
1961'de Gence, Göyçay ve Şuşa'da güçlü televizyon kanallarının açılması, Bakü'den Hanlar, Goranboy, Yevlakh, Mingaçevir, Ağcabadi ve Dağlık Karabağ'daki programları engellemeden almayı mümkün kıldı.
Ocak 1962'de Nahçıvan'da kurulan küçük bir televizyon kanalı sayesinde Özerk Cumhuriyet nüfusu da televizyon programlarını izleyebildi. 12 Mart 1963'te açılan Nahçıvan stüdyosu, bu istasyon aracılığıyla yerel halka programlarını göstermeye başladı.
31 Ocak 1964'te Bakü-Moskova radyo yayın hattının devreye girmesiyle Azerbaycan halkı Moskova Merkez Televizyonu, "Intervideniye" ve "Eurovision" programlarını izleme fırsatı buldu.
Program saatlerinin artması ve iletişim ve telekomünikasyon sistemlerinde ileri teknolojinin devreye girmesi, yeni bir TV kulesinin yapımını gerektirdi. 1979'da Ulaştırma Bakanlığı Bakü'de 310 metrelik bir televizyon kulesinin inşası için çalışmalara başladı. 1981'de kurulan yeni televizyon kulesi 7 Haziran 1996'da hizmete girdi.
Şu anda izleyiciler Azerbaycan Televizyonu tarafından yayınlanan programları sadece ülkemizin her şehir ve köyünde değil, en ücra köşelerinde değil, dünyanın birçok ülkesinde izleyebilmektedir.

Teknik yetenekler
2 Eylül 1956'da Bakü stüdyosu yaklaşık 100 uzun metrajlı film göstermişti. Bakü seyircisine "Sovyet Azerbaycan", "Bilim ve Teknoloji", "Yabancı Günlük", "Öncü" film dergileri sunuldu. Moskova ve diğer SSCB cumhuriyetlerinden sanatçıları ziyaret eden sanatçılar, genellikle Bakü stüdyosunda sahne aldı.
Başlangıçta Bakü stüdyosu 30 metrekarelik iki odadan oluşuyordu. Yarı bölünmüş odalardan birinde sinemalar kuruldu, diğerinde spikerlerin ve küçük müzik gruplarının performansları düzenlendi ve yayınlandı.
Stüdyoda sadece bir stüdyo TV kamerası ve film projeksiyon odasında filmleri ve slaytları göstermek için iki kamera vardı. Üç kameradan biri spiker veya konuşmacı, diğer ikisi film içindi. Stüdyodaki kamera arızalanınca spikerin açıklaması ve metni projeksiyon odasından verildi.
1957'de STS-52 mobil televizyon istasyonunun lansmanı, stüdyo dışında programların üretilmesini mümkün kıldı.
9 Haziran 1957'de Cumhuriyet Stadyumu'ndan ilk futbol maçı yayınlandı. Radyo muhabiri Valid Sanani stadyumdan haber yapıyordu. 28 Haziran'da aynı stadyumdan öğrenci ve gençlik festivali gösterildi. Akademik Drama, Opera ve Bale Tiyatroları, Filarmoni ve diğer konser salonlarından canlı yayınlar başladı.
1958'de, o zamanlar için modern bir teknik araç olarak kabul edilen Leningrad'dan (şimdi St.Petersburg) sekiz kanallı ekipman satın alındı ​​ve televizyon merkezinde yeniden yapılanma çalışmaları başladı.
1960'ların ortalarından beri stüdyolarda yeni teknoloji kullanılmaktadır.
1965 yılından bu yana çekim pavyonunda kullanılan KMZI-4 video kayıt ekipmanı, performansların VCR'ye aktarılmasını mümkün kıldı.
1970'lere kadar yerel yayıncılık alanındaki video ekipmanlarının eksikliği televizyonun gelişimini yavaşlattı. 1970-72'de 16 milimetrelik kamera kasetiyle çekimler yapıldıktan sonra haber programları raporları göstermeye başladı. Geliştirilmiş "Kadr-2" video sistemi, düzenleme için uygun koşullar yarattı.
Moskova televizyonu 1970 yılından beri renkli yayın yapmaktadır. Azerbaycan televizyonu 1973 yılından beri sadece Bakü'de renkli yayın yapabilmektedir. 1970'lerin ortalarında KADR-3R VCR'nin piyasaya sürülmesi, yüksek kaliteli elektronik düzenleme için koşullar yarattı.
1970'lerde ve 1980'lerde video teknolojisi yayıncılığın yolunu açtı.
1985 yılında Azerbaycan Televizyonu teknik donanımı, film prodüksiyonu ve Merkezi Televizyondaki performansları ile SSCB'de 4. sırada yer aldı. 1981'den 1991'e kadar zamanın en ileri teknolojisi yerini televizyona bıraktı. Teknik yeteneklerin genişletilmesi, programların kalitesini yıldan yıla artırdı, yeni formlar bulmaya yardımcı oldu. Video kameralar sayesinde canlı olarak çekim, kurgu ve yayın yapılabildi.Şu anda Azerbaycan Televizyonu dijital prodüksiyona geçti. Programlar Azerbaycanlı bestecilerin ilk yıllardaki portreleri Daha sonra bu gruba ANS adı verildi

Bu yazı 20 AğUSTOS 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Duyurular

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız