Azerbaycan'ın En Ünlü İsimleri

Azerbaycan'ın En Ünlü İsimleri

Aygün Kazımova

Aygün Alesker kızı Kazımova, Azeri şarkıcı, söz yazarı, besteci, sunucu ve oyuncu. Aygün Kazımova Çağdaş Azerbaycan müziğinin yaratıcısı olarak kabul edilir. Aygün Kazımovanın lakabı Diva'dır.

Günel

Günel Zeynelova veya en bilindik adıyla Günel; Azeri şarkıcıdır.

Aysel Teymürzade

Aysel Teymurzade, Azerbaycanlı şarkıcı. Azerbaycan'da yayınlanan Yeni Ulduz yarışmasıyla ilk kez dinleyicilerin karşısına çıkmıştır. Amerika'da yaşadığı süre boyunca İngilizcesini yüksek seviyeye çıkarmıştır. Teksas Lisesi'nde öğrenim görmüştür.

Röya Ayhan

Röya Ayhan ya da tam adıyla Röyale Yakup kızı Necefova (d. 14 Haziran 1982, Ağdam), Azeri pop şarkıcısı, model ve oyuncu. Şarkıcılığının ilk yıllarında Aygün Kazımova'nın konserlerinde geri vokal olmuştur. Son olarak Yıldız Tilbe'nin son albümünde yer almıştır.

Elnur Hüseynov

Aslında Elnur'u O Ses Türkiye'den yakından tanıyoruz. Elnur Hüseynov, Azerbaycanlı şarkıcı. 1992′de konservatuvara girerek piyano eğitimi almaya başladı. 1999′da Bakü'ye taşındıktan sonra tıp okumaya başlayan Elnur, bir yıl sonra tekrar müzik eğitimine döndü. Şu anda eğitimine hâlâ devam ediyor. Şarkıcı 1987 doğumlu, aynı zamanda ülkesini iki defa Eurovision'da temsil etmiştir.

Brilliant Dadaşova

Brilliant Dadaşova, Azeri pop müzik sanatçısıdır. 1965 doğumludur.

Nigar Cemal

Nigar Cemal, Azerbaycanlı şarkıcı. 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Azerbaycan'ı Eldar Kasımov ile birlikte Ell & Nikki adlı ikili olarak temsil ederek ülkeye ilk birinciliğini götürmüşlerdir.

Üzeyir Mehdizade

1989 yılında Azerbaycan Sumgayıt’ta dünyaya gelen şarkıcı Üzeyir Mehdizade iki kardeştir. Aslan Lenkeran’lıdır. Oldukça popüler bir isimdir.

Şebnem Tovuzlu

"Sebnem Tovuzlu"nun asıl adı Shabnem Asadova'dır. 19 Aralık 1984'te Azerbaycan'ın en güzel şehirlerinden biri olan Tovuz şehrinde doğmuştur. Yine popüler isimler arasında yer almaktadır.

Adalet Şükürov

1992 yılından şarkı sözleri yazmaya ve bestelemeye başladı. Arada sırada yaptığı şarkılarını söyleyen Adalet Şükürov ilk yıllarında özellikle Azerbaycan'da çok sevildi. 2000-ci yılda Rusya’dan Azerbaycan'a geldi ve müzik dünyasına atılmaya karar verdi. Aynı zamanda Dağıstan'da çok sevildi.

Melahat Abbasova

1969 doğumludur. Azerbaycan Güzel Sanatlar Enstitüsü Tiyatro ve Sinema Oyunculuğu Bölümü mezunu olan Abbasova, Şehir Tiyatroları kadrolarında yer almakta olup, Azerbaycan'da dünyaya gelmiş ve sanat yaşamına başladığı ülkesinden evlendikten sonra ayrılarak, Türkiye'ye yerleşmiştir. Sanatçı, birçok oyunda rol almanın yanı sıra, tiyatroda yönetmenlik de yapmaktadır. Melahat Abbasova, tiyatro dışında sinema ve dizi filmlerde de rol alıyor.

Bu yazı 08 OCAK 2021 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Duyurular

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız