TRT Avaz

TRT Avaz, TRT'nin Dünya'dan Avrasya'daki Türklere yönelik uluslararası kültür-haber içerikli yayın yapan televizyon kanalıdır. Nevruz Bayramı'nın kutlandığı 21 Mart 2009 tarihinde TRT Türk'ün önceki frekansında yayına başlayan kamusal televizyon kanalı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'na bağlı olarak Dünya'dan Avrasya'ya Türk dillerini konuşan halklara hitap etmektedir.

Azerice, Boşnakça, Kazakça, Kırgızca, Tatarca, Özbekçe ve Türkmence dillerinde kültür, sanat, belgesel ve haber programlarının yanı sıra bu Türk ülkelerinde üretilmiş kültür ile haberler olacak ve Türkçe altyazı ile yayınlanacaktır. Bu programlar yerel sunucuların takdimiyle ekrana gelecektir. Aynı zamanda Türkçe de öğretilecek.

21 Mart akşamı kanalın resmî açılış töreni ve logo değişimi "Nevruz Gala" adlı yayın ile Ankara'daki Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde yapılmış ve Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun yeni kanalının adının ses anlamına gelen "Avaz" olduğunu açıklamıştır. Gala programında Azerbaycan’dan Azerin, Kırgızistan’dan Aktan İsabeyev, Özbekistan’dan Sevara Nazarhan, Kazakistan’dan Yeskalive Nagima ile Bosna Hersek’ten Leyla Jusic ve galanın finalinde Türkiye’den Tarkan sahne almıştır.Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Türklerin en çok izlediği popüler kanallardan biri olarak biliniyor. Türkçe yayınların yanı sıra hitap ettiği kitlelere yönelik olmak üzere Azerice, Boşnakça, Türkmence, Kazakça, Kırgızca ve Özbekçe gibi dillerde çeşitli programlar yayın akışında bulunuyor. Bu programlar kültür ve sanat programları, belgeseller, müzik programları gibi çeşitli türlerde olup geniş bir izleyici kitlesine hitap ediyor. Kanal aynı zamanda Türkçe öğretmeyi de amaçlıyor. Çeşitli programların yanı sıra kanalda dizi ve film yayınlarına da oldukça fazla yer verilmiş. Türk yapımı diziler ve filmler kanalda Türkçe altyazılar eşliğinde izleyicilere sunuluyor. Dünyanın dört bir yanından izleyicilere en popüler Türkçe dizileri izleme imkanı bu sayede sunulmuş oluyor. Bu dizilerden bazıları ise şu şekildedir; Ekmek Teknesi, Hicran Yarası, İstanbul’da Aşık oldum, Muhteşem Yüzyıl, Zeytin Dalı, Hanımın Çiftliği, Kurtlar Vadisi, Deli Yürek, Sakarya Fırat. Görüldüğü gibi Türk dizilerini efsane olmuş ve popüler olanlarına yer verilmiş. TRT Avaz kanalında popüler yarışmalar da bulabilirsiniz bunlardan birisi Türk Adası isimli yarışma programı. Kanalın beğenilen programları arasında yer alıyor. Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den katılan 5 çift bir adada kıyasıya mücadele veriyor. Sıcaklık, zorlu doğa koşulları karşısında kazanma mücadelesi veriliyor. Program haftanın üç günü yayınlanmaktadır. Balkan Dünyası isimli program ise kanalın popüler programları arasında ve kanalın kurulma amaçlarından gördüğümüz gibi Türk dünyasına ait yerlerden kültürleri bizlerle paylaşıyor. Balkan dünyasının büyüleyici güzellikleri ve tarihini ekranlara yansıtan bir program. TRT Avaz’da sağlık programlarına da önem verilmiş. Dr.Özgökle Sağlık ve Gündem Sağlık isimli programlarla sağlık dünyasına ait en yeni gelişmeleri, haberleri ve bilgileri alabilirsiniz. Kanalın geniş yayın çeşitliliği ile her coğrafyadan insan burada kendinden bir şeyler bulabilir.

Şuanda Yayında Olanlar

Yorumlar

Sponsor Bağlantılar

ilgini çekebilir

Blog Yazıları

Henüz Bir İçerik Eklenmemiş

Son Yorumlar