Medeniyyet TV

medeniyyet tv az

Azerbaycan'ın en çok takip edilen kanallarından biri olan MedeniyYet tv, 14 Şubat 2011 tarihinde kuruldu. Bir dönem Türkiye'de Türksat 3A uydusu üzerinden yayın yapan kanal, İdman TV'nin yaşadığı problemler sonrası Türksat 3A uydusundan çekilme kararı aldı. Günümüzde sadece Azerspace uydusu üzerinden yayın faaliyetlerini sürdüren Medeniyet TV yayın akışı listesi haber, kültür, sanat, spor, eğitim, çocuk programları gibi geniş içeriklerden oluşmaktadır. Azerbaycan'ın devlet kanalları arasında bulunan Türkiye'de Medeniyet TV olarak bilinen kanalın tam adı Mədəniyyət Televiziyası'dır.

Medeniyet TV’nin, Azerbaycan’ da benzer formatta yayın yapan bazı kardeş kanalları vardır. Bunlar; AzTV, İdman Azerbaycan TV ve Radio Respublika’dır. Alternatif olarak bu kanallara da göz atabilirsiniz. Medeniyet TV’nin sahibi, Azerbaycan Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Kapalı Anonim Şirketi yani Azerbaycan Hükümeti’dir. Kanalı izlemeye başladığınızda birçok programın içeriğinin kültürel, sanatsal ve eğitsel programlardan oluştuğunu göreceksiniz. Sunulan haber programlarında tarafsız ve bağımsız habercilik ilkesi uygulanmaya çalışılır. Medeniyet TV, daha ilk kurulduğu andan itibaren Azerbaycan ve çevresinde büyük ilgi görmüştür ve birçok kaliteli programın yapılmasına öncülük etmiştir.

Azerbaycan hükümeti, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra her alanda olduğu gibi kitle iletişim araçları alanında da büyük bir yenilenme ve değişim sürecine uğramıştır. Azerbaycan’da bu süreçlerden sonra medya alanında özelleşme sürecine geçilmiştir. Daha önceleri kitle iletişim araçlarına çok yoğun bir ilgi yokken bu özelleşme sürecinden sonra medyanın da daha fazla özgürleşmesinden dolayı ilgi artmış ve seyirci kitlesi genişlemiştir. Bu durumda sektörde ki gelişmeleri hızlandıran durumlar ortaya çıkarmıştır.

Şuanda Yayında Olanlar

Yorumlar